Doplňky z korku šetrné k přírodě

února 20, 2016

V dnešní době lze tvořit a vyrábět módní a bytové doplňky opravdu z čehokoliv. Z plastu, papíru, látky, keramiky, linolea, kůže, skla a v neposlední řadě také z korku. Právě designové kousky z korku nejsou u nás až tak běžné, a proto jsme byli rádi, když nás  oslovila nová česká značka Korko.cz a nabídla nám spolupráci. Máme totiž rádi přírodní materiály a vůbec severský styl bydlení a doplňky z korku do tohohle designu pěkně zapadají. 

Korko.cz je nově založený eshop prodávající jak bytové, tak módní doplňky vyráběné právě z korku a to konkrétně z dubu korkového. Korek je nejčastěji znám jako zátka ve vínech, šampaňských a sektech, dále třeba jako podložka pod šálek či hrnec. Uměli byste si  ale třeba představit kabelku, náramek nebo svícen z korku?

Oproti výrobkům z dřeva či kůže je výroba z korku zcela ekologicky nezávadná, jelikož se korek loupe. Není proto nutné strom zcela porážet. První kůra se může sklidit až 25 let po výsadbě a pouze tehdy, až strom dosáhne v obvodu 70 cm. Korek je vlastně kůra, která je až 13 cm silná. Sklizeň korku začíná v červnu a trvá po dobu 3 měsíců.V průběhu 8 - 12 let kůra opět dorůstá a proces se tak může opakovat. Korková kůra, slouží zároveň jako ochrana stromu před lesními požáry. Dub korkový je stálezelený, neopadavý strom, který se dožívá až 500 let. Nejvíce korku se dováží z Portugalska, kde je také korek nejkvalitnější. Dále pak Španělsko, Itálie, Francie, Itálie, Jugoslávie a Severní Amerika.

Z nabídky e-shopu jsme si  vybrali krásný svícen na čajovou svíčku, kosmetickou taštičku, dva náramky a pánský pásek.Svícen z hrubého neopotřebovaného korku je další doplňkem do naší ložnice, který nám ji udělá zase o něco velebnější.


Již delší dobu jsem vyhlížel ležérnější pásek a když jsem v nabídce Korka našel tenhle proplétaný, neváhal jsem. Je hnědý,  pěkně atypický, bytelný a nikdy by mě nenapadlo, že výrobky z korku mohou mít toliko podob a zpracování. Všude s sebou tahám část své kosmetické výbavy. Nikdy přece nevíte, co se může stát, kdy budete potřebovat přepudrovat nos, přemalovat řasy nebo použít tužku na oči atd. Čím větší kabelku mám, tím jsem spokojenější, samozřejmě se mi musí líbit i designově a vnitřek musí být prakticky uspořádán, ale hlavně tam dám svoji kosmetickou cestovní taštičku. Donedávna jsem měla obyčejnou plátěnou s puntíky. No reprezentativní pravda moc nebyla a tak když jsem na korko.cz objevila tuhle krásku, byla jsem moc ráda. Taštička je skvělá, tak akorát velká, drží tvar, designem imituje hadí kůži a přitom je to čistý korek, krása.Vždy jsem se, co se týče šperků, zaměřovala spíše na náhrdelníky a náušnice.  Je pravda, že jsem po náramcích vždy tajně toužila. Mám však široké zápěstí a tak jsem měla vždycky problém nějaký náramek najít. Na e-shopu jsem si vybrala dva a doufala, že mi budou. První hnědý náramek se šperkem a třásní je roztahovací a zapíná se na magnet, takže skvělý. Je pravda, že bych ho ale potřebovala aspoň o pár milimetrů delší.


Druhý náramek mě zlákal svým minimalistickým designem a inspirativním nápisem "Enjoy the moments" a jelikož je na zavazování, padne na každé zápěstí.

Máte vy sami zkušenosti s výrobky z korku a líbí se vám? Nám se myšlenka zpracovávat výrobky z něčeho co je obnovitelné a zároveň šetrné k přírodě velmi líbí a kdyby v každém z nás byla aspoň špetka podobného ekologického smýšlení, tak naše země vypadá o krapet jinak.

Související

2 komentářů

  1. No teda, co všechno se dá z korku vyrobit. Dobrý nápad! Líbí se mi myšlenka a ještě více ta kosmetické taštička ;)

    Poshlife

    OdpovědětVymazat
  2. Hmm, ten pásek je parádní, asi se po nějakém taky porozhlédnu :) díky za tip!

    OdpovědětVymazat

Facebook

Instagram